Felix Neumann (1860-1942) - ostravský architekt"Vila Tereza" Markuse Strassmanna

Střelniční 16 / 78, Moravská Ostrava

Nejde o stavbu podle architektonického návrhu Felixe Neumanna, ten u jejiho vzniku figuruje jako stavitel.


Vila Tereza sídlem České podnikatelské pojišťovny

Na ostravské Černé louce, nedaleko městské tržnice, je postavena pozoruhodná secesní vila s názvem Tereza. Patřila významné pivovarnické židovské rodině Strassmannů. Markus Strassmann přišel do Moravské Ostravy z Lipníka nad Bečvou a stal se nájemcem měšťanského pivovaru. Manufakturní podnik přeměnil ve velmi krátké době v moderní průmyslový podnik a pozdějí – v roce 1889 jej odkoupil..

Vedle pivovaru, na tehdejší Střelniční ulici, si postavil rodinné sídlo – vilu Terezu. Byla jedním z center společenského života ve městě, nejednou jejich sídlo hostilo německé divadelní soubory, které při svém hostování zavítaly do Moravské Ostravy. Postavil ji v roce 1896 významný ostravský architekt Felix Neumann, který – což je paradox – byl synem majitele konkurenčního Radvanického pivovaru, který si otevřel pivnici přímo na hlavním náměstí. Jmenovala se Radwanitzer Bierhalle a byla umístěna v domě, v němž je dnes lékárna U zlaté koruny.

V šedesátých letech minulého století měla ve vile Tereze sídlo Veřejná bezpečnost, která sem svážela k výslechu opilce a rváče z ostravských hospod. Později v ní byly kanceláře Výstaviště, poté prodejna exkluzivního nábytku a bylo tedy možné, aby si ji každý prohlédl. V současné době je pozoruhodná vila Tereza sídlem České podnikatelské pojišťovny.

[zdroj: Vila Tereza sídlem České podnikatelské pojišťovny, 22. 7. 2007, www.moap.cz/hp-materialy/id=106/]